League of Legends – wszystko co trzeba wiedzieć o rankingu

League of Legends (LoL) jest grą multiplayer studia [b]Riot Games[/b]. Jak w każdej innej grze, tak i tutaj istnieje ranking graczy. To właśnie on motywuje do dalszej gry i aktywnego współzawodnictwa. Dodatkowo wyższa pozycja otwiera przed graczem nowe możliwości, takie jak uzyskanie sponsorów, uczestnictwo w profesjonalnych turniejach czy [b]nagrody, zarówno wirtualne jak i rzeczowe[/b].

Na początek warto wiedzieć, że w [b]League of Legends[/b] znajdują się dwa tryby gier rankingowych: [b]Solo/Duo[/b] oraz [b]elastyczne[/b].
W rozgrywkach Solo/Duo można grać samodzielnie lub z jednym towarzyszem. Pozostała część drużyny zostaje dobrana losowo.
W kolejkach elastycznych można grać wraz z całą swoją drużyną.

Podział rankingu League of Legends

W grze znajduje się [b]9 rang[/b], z których [b]pierwszych 6 dzieli się na 4 dywizje[/b]:

1. [b]Żelazo[/b] (IV – I) ([i]ang. Iron[/i])
2. [b]Brąz[/b] (IV – I) ([i]ang. Bronze[/i])
3. [b]Srebro[/b] (IV – I) ([i]ang. Silver[/i])
4. [b]Złoto[/b] (IV – I) ([i]ang. Gold[/i])
5. [b]Platyna[/b] (IV – I) ([i]ang. Platinum[/i])
6. [b]Diament[/b] (IV – I) ([i]ang. Diamond[/i])
7. [b]Mistrz[/b] ([i]ang. Master[/i])
8. [b]Arcymistrz[/b] ([i]ang. Grandmaster[/i])
9. [b]Pretendent[/b] ([i]ang. Challenger[/i])

Charakterystyka poszczególnych rang League of Legends

Podczas pierwszych [b]gier rankingowych[/b] gracz nie jest jeszcze przydzielony do żadnej rangi. Dopiero rozegranie [b]10 wstępnych rozgrywek[/b] pozwoli systemowi ocenić umiejętności danego gracza i [b]przydzielić go do właściwej rangi[/b]. Brane są tutaj pod uwagę szczegółowe statystyki gracza w poszczególnych meczach, a także wyniki osiągnięte w poprzednich sezonach.
Poniżej znajduje się specyfikacja rang League of Legends.

Żelazo

[b]Jest to najniższa ranga dostępna w grze[/b]. To tutaj zazwyczaj trafiają gracze, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z League of Legends. Gracze w żelazie poznają powoli bardziej zaawansowaną mechanikę gry oraz odkrywają nowe postacie i strategie. Jest to doskonałe miejsce do trenowania, [b]zdobywania doświadczenia[/b] oraz rozpoczęcia wspinaczki po szczeblach rankingu.

Brąz

Gracze, którzy przejdą przez [b]Żelazo[/b] trafią właśnie tutaj. W [b]Brązie[/b] znajdują się gracze z [b]odrobinę wyższymi umiejętnościami[/b], którzy niejednokrotnie potrafią zaskoczyć swoimi zagraniami. Tutaj odkrywają czym jest [b]gra zespołowa[/b] i jak duże ma znaczenie dla wyniku rozgrywki.

Srebro

Znajduje się tutaj [b]25% graczy League of Legends[/b], czyli o 5% więcej niż w Brązie. Tutaj poziom rozgrywek jest już znacznie bardziej wyrównany i powoli przybiera kształt profesjonalnych gier. Gracze szlifują swoje umiejętności i z każdym dniem poprawiają osiągane wyniki.

Złoto

Ranga, przez którą wielu graczy nie jest w stanie przejść i osiada tutaj na dłużej. Jednocześnie [b]Złoto[/b] jest zazwyczaj [b]minimalną rangą[/b], jaką pragną zdobyć gracze League of Legends. Wszystko za sprawą [b]oryginalnych skórek[/b], które każdy [b]gracz od Złota wzwyż dostanie na koniec sezonu[/b] jako nagrodę za swoje osiągnięcia.

Platyna

Tutaj dają radę dojść gracze, których umiejętności są znacznie wyższe od blisko 80% społeczności League of Legends. [b]Doskonale znają mechanikę gry[/b], postacie i ich umiejętności, sposoby prowadzenia rozgrywki, a także oryginalne i skuteczne taktyki, które mogą przechylić szalę na ich korzyść.

Diament

Ostatnia ranga przed mistrzowskim poziomem. [b]Graczy z Diamentu jest niewielu[/b], przez co wydłuża się czas wyszukiwania rozgrywek i dobierania drużyny.
Ta ranga jest wysoko ceniona przez społeczność League of Legends i świadczy o wielkim zaangażowaniu i [b]dużych umiejętnościach[/b] gracza, który zdołał osiągnąć ten poziom.

Mistrz oraz Arcymistrz

Te dwie rangi są do siebie zbliżone. Znajdują się tu [b]jedni z najlepszych graczy League of Legends[/b], którzy osiągnęli niemal najwyższy poziom. W [b]Mistrzu[/b] oraz [/b]Arcymistrzu[/b] można spotkać [b]profesjonalnych graczy ze sceny e-sportowej[/b] oraz [b]popularnych streamerów[/b].

Pretendent

Najwyższa z możliwych rang. Tutaj już liczy się ilość zdobytych [b]punktów rankingowych[/b], która determinuje pozycję gracza. W większości znajdują się tutaj [b]profesjonalnie gracze[/b]. Osoby znajdujące się w czołówce miejsc [b]Pretendenta[/b] mogą otrzymać od [b]Riot Games[/b] dodatkowe upominki w postaci kurtek League of Legends z nickiem gracza, takich samych bluz lub plecaków. Gracze, którzy zdołali dostać się do tej rangi mają największą szansę, aby zostać zauważonym przez organizacje e-sportowe.

Jak wygląda wspinaczka po rankingu?

W [b]League of Legends[/b], tak jak w większości gier, wygrane rozgrywki rankingowe przynoszą punkty rankingowe. Gracz przechodzi do kolejnych dywizji po zdobyciu [b]100 punktów[/b] pomiędzy dywizjami [b]IV – I[/b]. Aby przejść do następnej rangi, przykładowo ze Srebra do Złota, po uzyskaniu 100 punktów rankingowych gracz musi dodatkowo wygrać [b]3 z 5 gier w serii[/b].

Ilość punktów zdobywanych za wygraną oraz traconych w przypadku przegranej zależna jest od rangi. Z początku gracz zyskuje znacznie więcej punktów niż traci. Wraz ze zdobywaniem kolejnych szczebli rankingu różnica ta maleje, aż w końcu proporcje się odwracają.

Sytuacja nieco inaczej wygląda w [b]Mistrzu[/b], [b]Arcymistrzu[/b] oraz [b]Pretendencie[/b]. Tutaj nie ma podziału na dywizje ani limitu 100 punktów czy serii. [b]Ranking tutaj aktualizowany jest co 24 godziny[/b] i gracze ustawiani są w kolejności zgodnej ze swoimi osiągnięciami. Jeśli gracz z [b]Arcymistrza[/b] będzie miał więcej punktów niż gracz [b]Pretendenta[/b], to przeskoczy on do kolejnej rangi spychając niżej wszystkich, którzy mieli mniej punktów od niego.

Najciekawsze przeglądarkowe gry strategiczne