Dla jakich graczy monitor gamingowy 144 Hz będzie odpowiedni? Dobór monitora do typu gracza

Rynek gier na konsolę i peceta stale rośnie. Wydaje się, że coraz więcej osób wybiera właśnie tę formę rozrywki. Jednak każdy z nas od gier oczekuje czegoś innego. Jedni wybierają poszczególne tytuły ze względu na grafikę, inni interesują się przede wszystkim e-sportem, a jeszcze inni grają jedynie od czasu do czasu. W tych przypadkach polecany jest monitor, który będzie spełniał oczekiwania mniej lub bardziej wymagających użytkowników. Dla kogo monitor gamingowy 144 Hz, a dla kogo 240 Hz? Sprawdź!

Gracz casualowy – najmniej wymagający?

Można powiedzieć, że do tej grupy zalicza się najwięcej osób. Być może również Ty do niej należysz. Gracz casualowy to osoba, która gra na konsoli czy pececie jedynie od czasu do czasu – w formie rozrywki. Nie wydaje zbyt dużo na gry i też zbyt wiele od nich nie oczekuje. Owszem, fajnie, jeśli taki gracz będzie mógł cieszyć się realistyczną grafiką, ale nie ma w tym temacie wygórowanych wymagań. W takim wypadku najlepszym wyborem może okazać się monitor gamingowy 144 Hz, który obecnie staje się już powoli standardem dla większości graczy. Co jeszcze? Dobrze by było, żeby matryca miała czas reakcji poniżej 5 ms oraz rozdzielczość minimum Full HD. Casualowy gracz nie będzie raczej wydawał większej ilości pieniędzy na monitor gamingowy zakrzywiony – płaski ekran w zupełności spełni jego oczekiwania.

Gracz entuzjasta? Monitor gamingowy 4K będzie strzałem w dziesiątkę!

Gracze entuzjaści również stanowią liczną grupę. Są to osoby, które wybierają przede wszystkim tytuły o zachwycającej, realistycznej grafice. Oczywiście w związku z tym nie wyobrażają sobie gry inaczej niż w najwyższych możliwych detalach. Co będzie miało tu znaczenie w przypadku wyboru monitora? Przede wszystkim wysoka rozdzielczość. Monitor gamingowy 4K może być więc świetnym rozwiązaniem. Jednak rozdzielczość powinna również iść w parze z przekątną ekranu. 4K ma sens jedynie w przypadku monitorów 27 cali i większych.

Oczywiście istotny również będzie rodzaj matrycy. Ostatnio coraz bardziej popularne wydają się być monitory OLED, które oferują jaśniejszą biel, głębszą czerń oraz niemal nieograniczoną paletę kolorów. Wszystko po to, by zapewnić jak najlepsze efekty wizualne.

Gracze entuzjaści szczególnie mocno cenią sobie immersję w grach, czyli przenikanie świata wirtualnego do rzeczywistego. Jeśli jesteś właśnie takim typem, być może zainteresuje Cię monitor gamingowy zakrzywiony o dużej przekątnej, np. Odyssey OLED G9 marki Samsung. Prócz ogromnego, zakrzywionego ekranu, który otacza Twoje pole widzenia, zacierając granicę między dwoma światami, na uwagę zasługuje podświetlenie z tyłu monitora – Core Lighting + CoreSync. Jego kolor zmienia się w zależności od kolorów, które pojawiają się na ekranie.

Monitor gamingowy 144 Hz – czy będzie wystarczający dla graczy zawodowych?

Gracze zawodowi to osoby, które biorą udział w różnego rodzaju turniejach gier e-sportowych. Dla nich efekty wizualne mają najmniejsze znaczenie. Główną rolę odgrywa tutaj szybkość reakcji, dzięki której mogą uzyskać przewagę nad przeciwnikami. Na nią składa się przede wszystkim częstotliwość odświeżania ekranu oraz czas reakcji matrycy. W pierwszym przypadku 144 Hz może się okazać niewystarczające, dlatego polecamy monitor gamingowy 165 Hz lub nawet 240 Hz. Dzięki niemu obraz będzie bardziej płynny, a Ty będziesz w stanie precyzyjnie celować. Równie istotnym parametrem jest czas reakcji, który umożliwi Ci robienie uników czy kontrowanie. W monitorach dla profesjonalnych graczy czas reakcji nie powinien przekraczać 1 ms. Te dwa parametry mogą zwiększyć Twoje szanse na wygraną.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.