Tak zwany „gaming” jest nie tylko sposobem na oderwanie się od zwyczajnej, szarej codzienności i monotonnych obowiązków, przede wszystkim to sposób na połączenie pasji z czymś pożytecznym. Czym konkretnie? O co tak właściwie chodzi? Mamy na myśli nic innego jak doskonalenie refleksu, umiejętności logicznego myślenia, skutecznej komunikacji, czy pracy w zespole.
Właśnie dlatego na swojej popularności zyskują nowoczesne sprzęty i urządzenia, które umożliwiają precyzyjne sterowanie w grach. A rynek gier komputerowych zaczyna obfitować w całą ich masę. Do takich totalnych świeżynek zaliczyć już możemy konsolę Steam Deck – która dostępna będzie dla graczy całkiem niebawem! Jakimi danymi technicznymi może się pochwalić? Jakie wersje urządzenia zostaną udostępnione? Jak prezentuje się specyfikacja sprzętu? O tym wszystkim poniżej.
Trzy wersje cenowe – dostępne warianty Steam Deck
Zgodnie z zapowiedziami producentów konsola Steam Deck zostanie udostępniona w trzech wariantach cenowych. Z pewnością można stwierdzić, iż obowiązuje tu bardzo uniwersalna zasada – gdzie różna cena tam i nieco odmienne parametry.
I tak decydując się na najtańszy z nich należy liczyć się z wydatkiem prawie 1900 złotych. A na otarcie łez – futerał w prezencie oraz pamięć 64 GB eMMC. Opcja druga to urządzenie z tak zwaną szybką pamięcią 256 GB NVMe SSD oraz dodatkiem paczki graficznych elementów do edycji profilu Steam i specjalnym futerałem. Całość już za jedyne 2500 złotych.
Najwyższa półka cenowa – za niecałe 3100 złotych to sprzęt z najszybszą pamięcią, prawie dwukrotnie większą od poprzednika, wynoszącą dokładnie 512 GR NVMe SSD. Oprócz standardowego wyposażenia – futerału i paczki elementów graficznych do edycji profilu Steam, dołożona została tutaj antyrefleksyjna powłoka szklana.
Jednak co niezwykle istotne, w każdym ze wspomnianych modeli zwiększenie pojemności konsoli zapowiada się banalnie prosto – wystarczy zwykła karta pamięci microSD. Steam Deck umożliwia także wymianę dysku SSD, dzięki czemu można będzie zwiększyć ilość masowej pamięci o dodatkowe gigabajty, jak również nawet terabajty.
Intel czy AMD?
Jeśli zaś typowo chodzi o specyfikację techniczną produktu – przedstawiamy kilka szczegółów. Konsola Steam Deck wyposażona jest w dotykowy, siedmiocalowy wyświetlacz LCD, którego rozdzielczość wynosi tak jak w przypadku konkurencyjnego Nintendo Switch dokładnie 1280 x 800 pikseli.
Serce konsoli stanowi niestandardowy czterordzeniowy procesor AMD. W połączeniu z grafiką 8 RDNA i pamięcią RAM o większej łącznej przepustowości niż pierwotnie sądzono, umożliwia on uruchamianie wszystkich, nawet najbardziej wymagających i zasobożernych gier komputerowych, popularnie określanych jako AAA (Triple-A). Dzięki pamięci quad channel urządzenie działa efektywniej, a zatem zapewnia płynność działania praktycznie większości otwieranych gier.
Z kolei spora pojemność baterii, wynosząca 40 Whr gwarantuje nieprzerwaną zabawę przez dwie do nawet ośmiu godzin (przy tych mniej wymagających grach).
Dodatkowe atuty – co jeszcze?
Nie sposób nie wspomnieć o innych dodatkowych zaletach konsoli do gier Steam Deck od Valve. Mowa o obecności portów USB-C z DisplayPort 1.4, Wi-Fi (2,4 GHz i 5GHz), czy Bluetooth 5.0. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w złącze jack – czyli wtyczkę do transmisji sygnałów analogowych, a wbudowany kontroler składa się z d-pada, spustów, przycisków, bumperów, przycisków funkcyjnych oraz dwóch joysticków z dotykowym panelem. Co więcej pojawić się ma specjalna stacja dokująca, dedykowana konsoli. Jednak na chwilę obecną, według zapowiedzi – będzie ona sprzedawana zupełnie osobno.
Dzięki obecności specjalnego docka konsolę będzie można sprawnie i szybko podłączyć do monitora, czy telewizora. Trzeba będzie jednak skorzystać z osobnej klawiatury i myszy lub pada.
Steam Deck – system operacyjny
Konsola do gier od Valve pracuje pod kontrolą SteamOS – systemu operacyjnego bazującego na Linuksie. By uzyskać pełną kompatybilność z grami komputerowymi, które zostały napisane pod Windowsa ma on jednak używać mechanizm Proton. Tak więc gracz nie będzie zmuszony do zakupu wszystkich gier od zera – specjalnie pod konsolę Steam Deck.
Obsługa sprzętu w całości ma być banalnie prosta – wystarczy uruchomić konsolę, zalogować się na odpowiednie konto Steam i najzwyczajniej dobrze się bawić. Nic prostszego.. Prawda? Po zalogowaniu można po prostu uruchomić dowolną grę z biblioteki, jak również skorzystać z opcji instalacji wybranej pozycji spoza Steama.
Specyfikacja konsoli Steam Deck – podsumowanie
I choć konsola ta dopiero w grudniu zostanie przetestowana przez masę użytkowników już dzisiaj można z całą śmiałością stwierdzić, iż wszystkie parametry wydają się być naprawdę przyzwoite – a sprzęt imponująco w porządku. System operacyjny, pamięć, bateria – w propozycji Valve po prostu wszystko na pierwszy rzut oka się zgadza. Wystarczy więc teraz dokonać rezerwacji, a w grudniu osobiście wypróbować urządzenie, przekonując się o jego zaletach nie inaczej jak na własnej skórze!